O nás

O spoločnosti Kitl

Začínal som v Jablonci, ale čoskoro som sa presunul do Prahy. V obrovskej nadnárodnej továrni na čokoládu som mal na starosti veľmi známu značku. Uvádzal som ju na tunajší trh a malo to ohromný úspech. Z nuly sa nám podarilo za dva roky dosiahnuť obrat dvesto miliónov! Potľapkávali ma po pleci, ale mňa to nejako nenapĺňalo. Mal som pocit, že korporácia je zlatá klietka. Celý život by som sa len posúval z jednej manažérskej pozície na druhú. A mňa od malička lákalo podnikanie. Znamená pre mňa hlavne slobodu.

Bol som presvedčený, že mám podnikanie v krvi. Môj pradedo mal totiž, pred bezmála sto rokmi, v Dobruške likérku. Pretože ma história zaujíma, nechal som si vytiahnuť dáta z podnikateľskej činnosti. A žiadneho veľkého biznismena neobjavil! Pradedo spoluvlastnil likérku Archleb, ale popri tom mal veľké zbierky známok, mincí, mušlí, etikiet, hral divadlo, prevádzkoval aj krčmu. Stále to ale bol jediný podnikateľ v našom rode. Otecko je fyzik a vysokoškolský profesor, mamička lekárka. Asi môžem spomenúť, že v čase, keď som sa pustil do budovania Kitl, sa na moje konanie pozerali až s nepochopením.

Doktor Kittel ma fascinoval. Nielen jeho samotný príbeh a legendy, ktoré ho opriadajú, ale aj fakt, že stále stojí dom zvaný Burk, kde Kittel ordinoval a bádal. Pre firmu sme si preto požičali meno, ale začali sme doktorov odkaz šíriť. Vypísali sme verejnú zbierku na opravy Burku na Krásne, po čase sme si v tesnom susedstve prenajali dom, kde sme prevádzkovali Kittelovo múzeum, a podieľali sme sa aj na tvorbe náučného chodníka po okolí.

Som patriot a miesto je kľúčové aj pre našu firmu. Ak by som podnikal napríklad v tvorbe počítačového softvéru, tak je jedno, či firma sídli v Jablonci alebo v New Yorku. Ale v „nápojarine“ je miesto veľmi dôležité. Vezmite si napríklad plzenské pivo alebo karlovarskoú Becherovku.

A rovnako dôležitá je podľa mňa kvalita. Nemáme zatiaľ peniaze na veľké reklamné kampane, a preto prihlasujeme naše výrobky do rôznych súťaží, aby sme ich trochu zviditeľnili. Tiež sa snažíme byť čo najviac otvorení verejnosti. Každý rok organizujeme akciu s názvom Deň otvorených sudov, kam za nami jazdia stovky až tisíce ľudí z okolia. Naši zákazníci, priatelia, obchodní partneri, ale napríklad aj hajtman Libereckého kraja Martin Půta.

V roku 2018 sme urobili obrovský krok a kúpili areál Vratislavickej kyselky. Pamätám si ju v plnej prevádzke, keď sme okolo jazdili električkou. Bolo a stále to je čarovné miesto. Mám ho spojené s detstvom a najmä návštevami u tety, ktorá nám vždy naliala pohár Kyselky.

Teraz je pre nás hlavne obrovskou výzvou. Začali sme upratovaním celého areálu a teraz sa pustili do rekonštrukcie haly. Tá stojí v tesnom susedstve zámku od osemdesiatych rokov minulého storočia. Radi by sme v nej do piatich rokov rozbehli výrobu. A potom sa môžeme vrhnúť na kaštieľ. Je nádherný, ale v katastrofálnom stave. Takže na jeho záchranu musíme najskôr zarobiť.

 

Honza Vokurka