Navigácia
Vratislavická kyselka je novou súčasťou Kitl
V minulom týždni spoločnosť Kitl kúpila areál Vratislavickej kyselky. Kitl v súčasnosti vyrába predovšetkým sirupy vysokej kvality a s objektom kyselky má veľké plány. Chátrajúci objekt by spoločnosť rada rekonštruovala, aj keď si opravy areálu a budov vyžiadajú veľké investície, veľa času a energie.
Spoločnosť Kitl z Jablonca nad Nisou sa stala novým majiteľom Vratislavické kyselky. Areál kyselky leží na brehu rieky Nisy. V súčasnej dobe je v katastrofálnom stave, ktorý si vyžiada rozsiahlu rekonštrukciu. "Veľmi radi by sme Vratislavickej Kyselke vrátili jej pôvodné kúzlo. Avšak škody na budovách i pozemkoch sú tak rozsiahle, že bude trvať mnoho rokov, než sa podarí dať areál opäť do poriadku, "opisuje konateľ spoločnosti Jan Vokurka. Areál bol po mnoho rokov nevyužívaný a okrem toho sa na stave miesta a budov podpísal aj požiar, ktorý Kyselku zachvátil v roku 2011. "Typická hlavná budova s vežičkou, ktorú má väčšina ľudí s Vratislavickou kyselkou spojenú, dopadla najhoršie. Prepadnuté stropy i vyvalené múry už navyše zarastajú krovím, "približuje Vokurka.
Predtým, než bude možné prizvať stavebných odborníkov, bude potrebné areál dôkladne vyčistiť. "S upratovaním sme už začali. Prázdne či rozbité fľaše a odpadky sú takmer všade. Prakticky tam nie je miesto, kam by sa dalo bez obáv šliapnuť, "dodáva Vokurka. Odhaduje, že vypratanie dvojhektárovej oblasti potrvá až do budúceho roka. "A až potom môžeme začať s plánovaním obnov," uvedomuje si.
Areál Vratislavickej kyselky leží medzi Jabloncom nad Nisou a Libercom. Prameň kyselky bol náhodne objavený v roku 1862, kedy Karl Skollaude hĺbil studňu pre svoju bieliareň látok. Od úmyslu zriadiť bieliareň upustil a na mieste vybudoval malé kúpele. Tie boli vďaka svojej prírodnej liečivej vode vyhľadávané ľuďmi zo širokého okolia. V priebehu minulého storočia potom areál chátral. Po roku 1989 prešiel do súkromného vlastníctva, napriek tomu sa ale nepodarilo areálu navrátiť jeho pôvodnú slávu.